NA WSI… SZTUKA.. TEATR… MUZYKA

NA WSI… SZTUKA.. TEATR… MUZYKA

 

Specyficzny klimat tego miejsca tworzą ludzie z  kilku sąsiadujących ze sobą wiosek. Wiele tu można odkryć, poznać i zobaczyć. W Godkach znajduje się siedziba Stowarzyszenia Ręką Dzieło, które zaszczepiło na nowo życie kulturalne. Założone zostało w 1997 roku prze grupę osiadłych tu w latach 70tych artystów. Obecnie jest miejscem działań artystycznych i ekologicznych. Idąc kawałek dalej – na skróty – leśną, polną drogą możemy załapać się na spektakl w Teatrze Węgajty . To niezwykłe, że z dala od cywilizacji, wręcz można rzec, że w dziczy jest takie miejsce…

Galeria Kawkowo w samym centrum wsi Nowe Kawkowo

Galeria Kawkowo w samym centrum wsi Nowe Kawkowo

Wjeżdżamy do Nowego Kawkowa… jak na wioskę liczącą ok. 200 mieszkańców dzieje się naprawdę dużo… Lawendowe Pole pięknie zakwita każdego roku… a zapach roznosi się po całym Kawkowie… W połowie czerwca zostanie otwarte Lawendowe Muzeum Żywe im. Jacka Olędzkiego. Prowadzone będą warsztaty dawnych technik rękodzielniczych, warsztaty alchemiczne i zduńskie… Idąc dalej nie sposób pominąć Galerii Kawkowo, która mieści się w samym centrum wsi. To przestrzeń stworzona przez Anię.  W Galerii podziwiać można prace lokalnych artystów i rzemieślników… metaloplastykę Pękala, mozaikowe lustra Ludzika, malowane na desce anioły Ani, zakładki i piękne obrazki Uli, prace Beci oraz obrazy Kostka. Na kolonii znajduje się Cegielnia Art,  w której Letycja tworzy piękne, ceramiczne rzeczy i  organizuje warsztaty. Pośród pagórków porośniętych drzewami znajduje się Ośrodek Rozwoju Osobistego i Duchowego „Tu i Teraz”, w którym prowadzone są warsztaty, wykłady i odbywają się festiwale. Będąc w okolicy polecam zajrzeć również do Koronczarni  – to miejsce, gdzie powstaje wyjątkowa biżuteria Moniki wykonana ręcznie metodą frywolitki. W Kawkowie swoją pracownię ma również Małgosia, w której pisane są piękne Ikony według tradycyjnego kanonu.  A dla miłośników relaksu jest Madame La Mode.

w Nowym Kawkowie

Galeria Kawkowo

Wszystko to wzbogacone jest muzyką, której nigdy tu nie brakuje. Częstokroć koncertuje tu Kapela Muzyki Kuchennej Jazgodki – nie bez przyczyny „Kuchennej” bo od grania w kuchni się zaczęło. Obecnie Kasia i Iwonka koncertują, prowadzą imprezy i  warsztaty, inspirując się muzyką etniczną oraz tradycyjną muzyką z różnych epok i różnych zakątków Europy .  Jest jeszcze jeden – ulubiony zespół. BŁG Skład – to formacja, którą  tworzy kilku zaprzyjaźnionych kumpli. Chłopaki tworzą styl BŁG – Rap, Funk, Hip-hop – pisząc własne teksty o Warmii i o swoich poglądach na świat w inspirujący sposób.

Lawendowe Pokle - kolonia wsi Nowe Kawkowo

Lawendowe Pole

Żyjemy tu w przyjaźni, wspierając się na co dzień. Zainicjowana w 2008 roku „Sztuka w Obejściu”  jest tego pięknym przykładem. Przygotowana wspólnymi siłami przez ludzi tu mieszkających i tworzących na co dzień pokazuje, że warto działać razem. Cztery wsie: Godki, Pupki, Węgajty i Nowe Kawkowo, a w nich podwórkowo-domowe galerie, wystawy, warsztaty rękodzieła, koncerty. Wszystko to można zobaczyć jesienią podczas Sztuki w Obejściu. W galerię zmienia się cała okolica.

Lawendowe Pole - kolonia wsi Nowe Kawkowo i Asia ( Joanna Posoch ) jego twórczyni

Lawendowe Pole – Asia ( Joanna Posoch ) jego twórczyni

galeria

Galeria Kawkowo

Godki

Godki – Siedziba Stowarzyszenia Ręką Dzieło